- Kristián Sitár
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 2409
Veterný mlyn v Holíči
Mlyn v Holíči je jediným veterným mlynom na Slovensku. Nachádza sa na juhovýchodnej strane mesta v nádhernom lesnom prostredí v nadmorskej výške 220 m.n.m.
Vznikol na prelome 18. a 19. storočia, v dôsledku zaznamenania niekoľkých suchých rokov. Vodné mlyny nedokázali pracovať tak efektívne, preto v tom čase vzniklo na Záhorí niekoľko veterných. Podľa záznamov boli okrem Holíča veterné mlyny aj na Chvojnici, v Sobotišti, na Havrane, v Borskom Milkuláši a v pár ďalších obciach.
Budova bola vystavaná ako murovaná z kameňa s kruhovým pôdorysom a tromi poschodiami. Strecha bola pôvodne otočná a vrtuľa bola vsadená do nej. Strecha sa tak s vrtuľou podľa potreby natáčala v smere vetra. Mlyn v tomto čase vlastnil František Sláma, mlynár pochádzajúci z Moravy.
Čítať ďalej: Veterný mlyn v Holíči
- Kristián Sitár
- PRÍRODA
- Návštevy: 3058
Šikľavá skala
Neďaleko brehu piatej najdlhšej rieky Slovenska - Hornádu, medzi obcami Chrasť nad Hornádom a Matejovce nad Hornádom, nájdete Šikľavú skalu. Vápencovo-zlepencová skala je zaujímavá sama o sebe, no pokiaľ sa k nej pridá pani zima, ide o jedno z najkrajších prírodných miest na Slovensku v tomto ročnom období.
Stekajúci prameň vytvára asi 14 metrov vysoký ľadopád, ktorý aj napriek teplejším zimám v posledných rokoch, býva dobre zamrznutý.
- Kristián Sitár
- HISTÓRIA
- Návštevy: 4069
Neologická synagóga v Lučenci
Takmer 30-tisícové mesto Lučenec turistom rozhodne má čo ponúknuť. V centre Novohradu nájdu fanatici histórie množstvo niekoľkoposchodových meštianskych domov aj kostolov. Za najznámejšiu pamätihodnosť mesta sa však považuje Neologická synagóga.
Tá má len necelých sto rokov. Bola postavená v rokoch 1924-1925 a nahradila schátralú eklektickú synagógu z roku 1863, keďže tá bola pre početné židovské obyvateľstvo v meste primalá.
Novú stavbu naprojektoval maďarský architekt Leopold Bauhorm, ktorý postavil 20 synagóg v Maďarsku. Na území Slovenska sa podieľal na výstavbe synagógy v Nitre a rekonštrukcii synagógy v Liptovskom Mikuláši. Lučenecká synagóga bola slávnostne odovzdaná 8. septembra 1925. Budova mala (a dodnes má) výšku 35,4 metra s kapacitou vyše 1100 osôb. Slúžila na slávnostné obrady až do druhej svetovej vojny. V jej priebehu bola pamiatka čiastočne zničená, v interiéri sa pravdepodobne konali popravy niekoľkých židovských obyvateľov. O popravách svedčia dodnes viditeľné stopy po guľkách v strope.
- Kristián Sitár
- PRÍRODA
- Návštevy: 4673
Via ferrata Skalka pri Kremnici
Ferrata je úsek zaistenej cesty plný lán, stupačiek, rebríkov a mostov. V poslednej dobe ide o veľmi populárnu činnosť aj na Slovensku, keďže si na svoje prídu horolezci, ako aj bežní turisti, ktorí chcú vyskúšať niečo nové. Slovensko ponúka hneď niekoľko možností, ako "ferratovať". Zaujímavou atrakciou na Turci je nepochybne Ferrata HZS Martin, v Slovenskom raji vznikla Ferrata HZS Kyseľ, len pred mesiacom bola otvorená Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach a ja sa dnes v článku povenujem Via Ferrate Komín na Skalke pri Kremnici.
- Kristián Sitár
- HISTÓRIA
- Návštevy: 4354
Aj na Slovensku máme "Stonehenge"
Na Slovensku máme mnoho zaujímavostí podobných svetovým unikátom. Stačí spomenúť sochu Ježiša Krista v obci Klin neďaleko Námestova, Eiffelovu vežu v Svrčinovci na Kysuciach alebo zrakovú pyramídu v Súľove.
Holíčsky "Stonehenge" je však iný v tom, že ide o objekt vytvorený pôvodnou civilizáciou. Nazýva sa aj rondel a ide o unikátny komplex opracovaných kameňov pravdepodobne z doby bronzovej.
- Kristián Sitár
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 5172
Piaristický kostol svätého Františka Xaverského v Trenčíne
V rámci poznávania Slovenska sme si pre vás pripravili menšiu rubriku o piaristických kostoloch. Postupne sa v priebehu roka pozrieme na pre nás tri najzaujímavejšie - piaristické kostoly v Trenčíne, v Prievidzi a v Nitre.
Dnes sa povenujeme Trenčianskemu, ktorý sa začal budovať ako jezuitský v roku 1653 v ranobarokovom slohu. Výstavbou boli poverení stavitelia talianskeho pôvodu Pietro a Gothard Spazzovci, pričom práce im trvali 4 roky. Kostol bol slávnostne vysvätený svätému Františkovi Xaverskému. S najväčšou pravdepodobnosťou bol práve trenčiansky klenot prvým kostolom na Slovensku vysvätený tomuto svätcovi.
Čítať ďalej: Piaristický kostol svätého Františka Xaverského v Trenčíne
- Kristián Sitár
- PRÍRODA
- Návštevy: 4768
Sovia skala
Sovia skala je jednou z najjednoduchších túr, aké môžete absolvovať v Slovenskom raji. Ide o skalnú terasu, z ktorej vám bude dopriatý nádherný výhľad na Čingov či neďaleké Spišské Tomášovce. Je možné sa sem dostať z dvoch významných bodov.
Tá jednoduchšia a kratšia trasa vedie smerom z Čingova (jedna zo vstupných brán do Slovenského raja). Z tohto miesta vám to potrvá približne 20-25 minút smerom po zelenej značke. To je len dôkazom toho, že ak chcete dopriať vašim blízkym s nie práve najlepšou kondíciou či deťom krásny výhľad v Slovenskom raji, môžete ich zobrať práve sem. Cesta je navyše dobre značená, takže by nemali nastať žiadne komplikácie.
- Kristián Sitár
- HISTÓRIA
- Návštevy: 3695
Renesančný kaštieľ v Zemianskych Kostoľanoch
Zemianske Kostoľany sú známe predovšetkým pre jednu z najväčších tepelných elektrární na Slovensku. Obec s takmer 2 000 obyvateľmi nachádzajúca sa v okrese Prievidza má však aj bohatú históriu a množstvo atraktívnych pamiatok.
Jednou z nich je Renesančný kaštieľ, ktorý stojí v dedine už od obdobia okolo roku 1600. Vtedy bol kaštieľ vystavaný ako štvorvežová opevnená budova. Bol vybudovaný rodom Kostolániovcov, ktorý sa do Kostolian presunuli zo svojho hradu z neďalekého Kamenca pod Vtáčnikom.
Budova prešla počas svojej existencie viacerými menšími prestavbami v 18., 19. a 20. storočí. Z pôvodnej stavby sa zachovali dve nárožné veže s nárožným bosovaním. Vstup do kaštieľa bol pôvodne padacím "mostom".
- Kristián Sitár
- HISTÓRIA
- Návštevy: 4007
Hrad Beckov
Hrad Beckov patrí medzi najkrajšie zrúcaniny Slovenska. Beckov preslávila povesť o obľúbenom šašovi Beckovi, ktorý si dal u svojho pána Stibora postaviť sídlo na neďalekej skale.
Táto povesť je však absolútne nereálnou, keďže hrad svoju históriu začal písať už v 12. storočí. V tom čase bolo 60 metrové bralo, na ktorom sa hrad nachádza prvýkrát osídlené. V 13. storočí, potom čo z osady vznikol kamenný hrad sa majetku zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Palatín postupne získal aj ďalšie okolité hrady: Trenčiansky, Čachtický a Tematín. Po Matúšovej smrti v roku 1321 pripadol majetok kráľovi, a tak sa mohla začať písať história hradu prakticky odznova.
- Kristián Sitár
- HISTÓRIA
- Návštevy: 3755
Čachtické podzemie
Čachtické podzemie sa rozprestiera rovnomerne pod celými Čachticami. Ide pôvodne o vínne pivnice z 15. storočia. V tom čase sa tu nachádzalo víno, ktoré putovalo aj na stoly Mateja Korvína.
V 16. storočí začali z pivníc vznikať samotné chodby, a to niekedy za éry Orságovcov. Chodby s viacerými poschodiami vybudovali bežní obyvatelia najmä ako úkryt pred nekompromisnými tureckými vojskami. Napriek tomu boli katakomby ľahko prístupné. Z vchodov zo záhrad viedli chodby do ďalších častí s križovatkami tzv. líščich dier cez ktoré sa bežní ľudia plaziačky alebo v skrčenej polohe dostali do úkrytovej časti chodieb.
- Kostol svätej Margity v Kopčanoch z čias Veľkej Moravy
- Malý kaštieľ v Oponiciach
- Banícka klopačka Banská Hodruša
- Tunel pod Homôlkou
- Vodopády v okolí Banskej Bystrice - Malachovský vodopád
- Vodopády v okolí Banskej Bystrice - Farebný vodopád
- Zrúcanina hradu Gýmeš
- Slovenské opálové bane
- Pavlínsky kláštor Mariánska Čelaď - Máriacalád
- Františkova huta v Podbieli